Staden kartlägger intresset för båthus i Gamla hamnviken
Staden planerar att öppna upp för möjligheten att bygga nya båthus i Gamla hamnviken (Skutnässidan). Just nu kartlägger vi intresset samt vilka storlekar på båthus som efterfrågas, som underlag för den fortsatta planeringen.

Av kartan framgår vilket område i hamnen som är aktuellt för de planerade båthusen.
Antalet nya båthus kan variera beroende på vilken storlek som efterfrågas. Maxstorleken är 50 m² per byggnad. Båthusen placeras med gaveln mot hamnviken, och utseendet bör anpassas till de befintliga båthusen i småbåtshamnen. Båthusen kommer inte att ha tillgång till el eller vatten.
För att genomföra kartläggningen ber vi intresserade att skicka in en intresseanmälan och samtidigt ange vilken storlek på båthus som önskas eller anses lämplig. Anmälan kan skickas till emilia.vikstrom@jakobstad.fi (Emilia Vikström, fastighetssekreterare) eller joachim.harald@jakobstad.fi (Joachim Harald, karttekniker) senast den 12.4.2026.
Intresseanmälan är inte bindande och innebär inte någon garanti för en båthusplats. Platserna kommer att bjudas ut när planeringen av området är klar.