Ungdomsbyrån i Jakobstad ordnar verksamhet för barn och ungdomar i ungdomslokalen på Tobaksmagasinet.

Vintertid ordnas både ledd verksamhet och öppen verksamhet för lågstadie- och högstadieelever. Sommartid ordnas daglägerverksamhet. Ungdomsfullmäktige är aktivt året runt.

Ungdomslokal Tobaksmagasinet

Jakobsgatan 9, 68600 Jakobstad

t. 044 7851 567

Ungdomslokalens öppethållningstider:

  • För högstadieelever ti–to kl. 14–21, fre kl. 14–20 (+ 2 x lö/månad kl. 18–21)
  • Undantag meddelas på våra sociala medier

Programmet meddelas på våra sociala medier.

Facebook – ungdomsbyrån i Jakobstad

Facebook – Tupis Jeppis

Instagram – tupis_jeppis

Kontaktuppgifter

Admistration

Tiina Höylä-Männistö

Tiina Höylä-Männistö

Chef för ungdomstjänster

Ungdomsbyrån

tiina.hoyla-mannisto@pietarsaari.fi

044 785 1567

Tobaksmagasinet

Kenneth Huumarsalo

Kenneth Huumarsalo

Specialungdomsledare

Ungdomsbyrån

kenneth.huumarsalo@pietarsaari.fi

050 086 8155

Minna Tiistola

Minna Tiistola

Ungdomsledare

Ungdomsbyrån

minna.tiistola@jeppis.fi

044 785 1396

Esther Fagerudd

Esther Fagerudd

Ungdomsledare

Ungdomsbyrån

esther.fagerudd@jakobstad.fi

044 785 1951

Harri Svart

Harri Svart

Ungdomsledare

Ungdomsbyrån

harri.svart@jeppis.fi

044 785 1217

Konsta Syrjälä

Konsta Syrjälä

Ungdomsassistent

Ungdomsbyrån

Skolungdomsarbete

Albert Thiangdee

Albert Thiangdee

Ungdomsledare (Finlands modell hobbyverksamhet)

Ungdomsbyrån

albert.thiangdee@jeppis.fi

044 785 1572

Timo Konttinen

Timo Konttinen

Ungdomsledare (Oxhamns skola, Fix-klass)

Ungdomsbyrån

timo.konttinen@jeppis.fi

044 78 51207

Milla Pannula

Milla Pannula

Specialungdomsledare (Resursskola)

Ungdomsbyrån

milla.pannula@jeppis.fi

040 480 1545

Navigatorn

Jakobsgatan 37 A, 68600 Jakobstad

Saija Tastula

Saija Tastula

Ungdomsledare/servicehandledare

Ungdomsbyrån

saija.tastula@jeppis.fi

044 78 51527

Startverkstaden Seglet

Jakobsgatan 37 A, 68600 Jakobstad

Må-To kl. 8.00 – 16.00
Fre kl. 8.00 – 14.15

Sven Söderholm

Sven Söderholm

Individhandledare för startverkstaden

Ungdomsbyrån

sven.soderholm@jeppis.fi

044 78 51254

Anttipekka Siro

Anttipekka Siro

Handledare för startverkstaden

Ungdomsbyrån

anttipekka.siro@jakobstad.fi

044 785 1255

Finlandsmodellen för hobbyverksamhet

Miia Knif

Miia Knif

Projektkoordinator (Finlands modell, hobbyverksamhet)

Ungdomsbyrån

miia.knif@jeppis.fi

044 785 1513