• Bereder stadens markpolitiska åtgärder för att säkra förutsättningarna för utvecklandet av samhällets olika funktioner
  • Utvecklar och underhåller stadens lägesdatasystem
  • Upprätthåller stadens fastighetsregister
  • Sköter och utvecklar fastighetsbildningen inom detaljplaneområden
  • Förvaltar stadens markegendom, sköter om markanskaffning och marköverlåtelser samt skogsbeståndet enligt en mångbruksplan

Länk till stadens karttjänst 


Mätningsavdelningens tjänster:

Terrängmätningar – Tommy Åbacka
Kartor och lägesdata – Patrik Nyman
Tomtindelning – Robert Kvist
Styckning – Sören Vikström
Lediga tomter – Juha Gustafsson
Stadens skogar – Roland Sundfors

Kontakta oss

Viljam Knif

Viljam Knif

Stadsgeodet

viljam.knif@jakobstad.fi

044 785 1233

Malin Blomqvist

Malin Blomqvist

Markanvändningsingenjör

malin.blomqvist@jakobstad.fi

044 785 1215

Sören Vikström

Sören Vikström

Fastighetstekniker

soren.vikstrom@jakobstad.fi

044 785 1200

Tommy Åbacka

Tommy Åbacka

Mätningsingenjör

tommy.abacka@jakobstad.fi

044 785 1220

Juha Gustafsson

Juha Gustafsson

Arrendetomtrådgivare

juha.gustafsson@jakobstad.fi

044 785 1236

Patrik Nyman

Patrik Nyman

GIS-ingenjör

patrik.nyman@jakobstad.fi

044 785 1231

Roland Sundfors

Roland Sundfors

Skogsbruksingenjör

roland.sundfors@jakobstad.fi

044 785 1224

Robert Kvist

Robert Kvist

Karttekniker

robert.kvist@jakobstad.fi

044 785 1257

Pirjo Högstedt

Pirjo Högstedt

Fastighetsregisterskötare

pirjo.hogstedt@jakobstad.fi

044 785 1235

Ritva Palokangas-Rönnberg

Ritva Palokangas-Rönnberg

Kartläggare

ritva.palokangas@jakobstad.fi

044 785 1606

Joachim Harald

Joachim Harald

Kartläggare

Gunilla Flinck

Gunilla Flinck

Byråsekreterare / Kartläggare

Kommunaltekniska tjänster

gunilla.flinck@jakobstad.fi

044 785 1650