REKO – Rejäl konsumtion
Visste du att det ordnas en REKO-ring i Jakobstad varje vecka? Jakobstads REKO-ring samlas under augusti–september på torsdagar kl. 17.40–18.40 på torget i Jakobstad. Nästa REKO-utdelning äger rum den 6.8.
I REKO-konceptet köper konsumenterna mat och andra produkter direkt av producenter i närområdet.. Beställningarna görs via den lokala REKO-ringen på Facebook och produkterna hämtas på den fasta utdelningsplatsen på torget.
Namnet REKO är en förkortning av ”rejäl konsumtion”. Genom REKO får du färsk mat utan onödiga transporter och förpackningar, du känner till produkternas ursprung och stöder lokala producenter. Vid utdelningstillfället kan du också prata direkt med producenten och få mer information om produkterna.
Finlands första REKO-utdelning ordnades just här i Jakobstad år 2013. Konceptet utvecklades av pedersörebon Thomas Snellman, som fick idén under ett besök på ett direktförsäljningsevenemang i Frankrike och anpassade modellen för finländska förhållanden.
Förutom i Jakobstad finns det REKO-ringar i regionen också i Nykarleby och Kronoby. Alla REKO-ringar i Finland finns listade på webbplatsen aitojamakuja.fi. Jakobstads REKO-ring finns på Facebook under namnet REKO Jakobstad Pietarsaari.