Du hinner ännu bekanta dig med utställningen Där musiken började!

Utställningen ”Där musiken började” visas på Musikcentralen (Jakobsgatan 39 A) fram till den 31 augusti. Utställningen har fritt inträde och är öppen tisdag till lördag kl. 14.00-18.00.

Utställningen berättar om rockmusikens historia i Jakobstad, ”Finlands Liverpool”. Den har sammanställts utifrån material som donerats av personer som påverkat till Jeppisfenomenet, såsom fotografier och tidningsurklipp, samt deras minnen och berättelser.

Under Spotlight-kvällen den 26 augusti bjuder Musikcentralen på program från kl. 18.00. Under evenemanget diskuterar musiker rockmusikens utveckling från 1990-talet fram till i dag. Kvällen avslutas med en minikonsert av St. Petersaari. Evenemanget är kostnadsfritt och öppet för alla.

Utställningen arrangeras av Staden Jakobstads kulturtjänster i samarbete med Wava-institutet och Jakobstads museum. Utställningen har fått stöd av Svenska Kulturfonden och Otto A. Malms fond.