
Bekämpning av invasiva växter
Föreningstalko 2025:
I Jakobstad fortsätter kampen mot invasiva arter enligt den regionala handlingsplanen. Under våren söker miljövårdsbyrån efter föreningar som är intresserade av att delta i sommarens föreningstalko. Stadens föreningar kan hjälpa till genom att delta i föreningstalkot och samtidigt få ersättning för sitt arbete.
Är du och din förening intresserad av att hjälpa till i det viktiga arbetet med att bekämpa invasiva växter i Jakobstad? Läs mer och kontakta miljövårdsbyrån för att anmäla intresse. Antalet platser är begränsade, så anmäl din förening så fort som möjligt!
Hur fungerar det?
- Staden erbjuder ersättning för bekämpning av invasiva växter i utvalda områden enligt följande: 10€ /h/deltagande medlem (från 10 år och uppåt), max 300€ per förening
- Föreningen kan välja ett eget område eller få ett förslag från staden
- Föreningen skickar dokumentation över arbetet till kontaktpersonen och fakturerar
staden
Vad behöver ni göra?
- Följ stadens instruktioner för bekämpning
- Anteckna och ta foton före och efter bekämpning
- Samla växtavfallet i väl förslutna påsar
- Kom överens med kontaktpersonen om ni lämnar påsarna med växtavfall på bekämpningsstället så att staden plockar upp dem, eller ifall ni själva för växtavfallet till containern för invasiva växter på Maria Malms parkering
Bästa bekämpningsperiod:
- Blomsterlupin: vecka 24–25
- Jättebalsamin: vecka 27–28
Den bästa tiden för att förebygga spridning av invasiva växter är innan blomning. Tidpunkten kan anpassas beroende på växternas utveckling.
Intresserad?
Hör av dig och anmäl din förening:
miljo@jakobstad.fi, 044 785 1645
Tillsammans gör vi skillnad!