Karpfiskarna i Skolträdgården har återvänt till fiskdammen

De välbekanta invånarna i Skolträdgårdens fiskdamm, koikarparna, har igen återvänt för att glädja parkens besökare. Under vintern har fiskarna vistats i en egen inomhusbassäng i växthuset och nu när temperaturerna steg flyttades de tillbaka till utomhusdammen på tisdagen.

Karpfiskarna i Skolträdgården är koikarpar som är kända för sin långa livslängd och sitt sociala beteende. Under rätt förhållanden kan de leva i flera decennier. De nuvarande koikarparna har tillbringat somrarna i Skolträdgården sedan 2022.

Koikarparna utfodras med ett särskilt fiskfoder som säkerställer ett hälsosamt näringsintag och bidrar till att bevara deras vackra färger. Därför ber vi att utomstående inte matar fiskarna. Vi önskar också att fiskarna får vara i fred och att till exempel hundar inte badas i dammen.

Koikarparna tillför färg och liv till fiskdammen och de är en av de mest populära sevärdheterna för många besökare. Nu är det ett utmärkt tillfälle att besöka Skolträdgården och beundra dessa fascinerande fiskar!