Hur tycker du att Kalevaladagen borde firas i Jakobstad? Svenska dagen då? Nu kan du söka såddfinansiering för att ordna festligheterna i staden.

Sök bidrag från kulturtjänsternas såddfond

Från kulturtjänsternas såddfond beviljas bidrag för att ordna kulturella evenemang för allmänheten. Sådana evenemang är

  • Svenska dagen 6.11
  • Svenska veckan
  • Kalevaladagen 28.2
  • Särskilt bidrag för skolorna för att uppmärksamma nationella veterandagen 27.4 i skolan

Mer information

  • Den sökande kan vara en förening inom kultursektorn, en arbetsgrupp eller en person.
  • Som kostnader godkänns bland annat löne-, hyres-, material- och informationskostnader samt andra kostnader som tydligt hänför sig till ordnandet av evenemanget.
  • En redovisning ska skickas till kulturtjänsterna så fort som möjligt, dock senast 2 månader efter att evenemanget har förverkligats eller senast det datum som har meddelats sökande.
  • Bidragssumman är prövningsbaserad

Svenska dagen 6.11. och Svenska veckan

Ansökningstiden är 8.9-5.10.2026

Kalevaladagen 28.2.

Ansökningstiden är 1.-31.12.2026

Nationella veterandagen i skolor

Tillsammans med eleverna och de studerande kan man genomföra temabaserade lektioner, skapa utställningar, ordna fester och aktiviteter samt se filmer i anslutning till temat. Representanter för veteran- och försvarsföreningar besöker gärna skolor och läroanstalter för att hålla tal och ge intervjuer.

Idéer:

  • Som temadag eller -vecka inom ett mångvetenskapligt lärområde 
  • Veteranprojekt, i vilket ingår informationssökning, processering och presentation 
  • Exkursioner till hembygdsmuséer med representanter för veteran- och lotta-föreningar som guider
  • Lektioner och andra aktiviteter som genomförs i skolan tillsammans med representanter för veteranföreningar, lotta-föreningar eller försvarsföreningar 
  • Elevers framträdanden på ålderdomshem med möte, diskussioner och gemensamma aktiviteter
  • Veteranfaddrar med vilka dett finns möjlighet att djupare diskuteras temat 
  • Dokumentation av museibesök (videofilmning, fotografering, skapande av material till skolans hemsida o.s.v.)
  • Morgonsamlingar på dagar som är viktiga för Finlands historia: eleverna kan läsa memoarer eller andra skildringar av krigsåren och hur man levde då
  • Krigstida musik
  • Intervjuer med veteraner, släktträd: eleverna dokumenterar själva intervjuerna och mötena
  • Eleverna lär sig om flagghissning och därtill hörande traditioner och seder
  • Filmer kan används i undervisningen i historia och/eller vid tillfällen som är gemensamma för alla
  • Gemensam veterandagsfest eller annat evenemang tillsammans med företrädare för en veteranförening eller någon annan försvarsförening

Det är även viktigt att uppmärksamma veteranerna som deltog i krigen på hemmafronten, lottorna, krigsbarnen och barnen som förlorade sina föräldrar samt dem som evakuerades.