Genomfarten på Alholmsgatan är stängd under renoveringen av Etelänummi skola
Alholmsgatan har varit avstängd på sträckan mellan stadshuset och Strengbergsfastigheten på grund av renoveringen av stadshuset. Genomfarten på denna del av Alholmsgatan förblir stängd tills renoveringen av Etelänummi skola har slutförts och undervisningen flyttar tillbaka från Strengbergsfastigheten till Etelänummi skola.
Cykelställ för elever placeras mellan byggnaderna på Alholmsgatan under den tid undervisningen ordnas i tillfälliga lokaler. Alholmsgatan öppnas igen i januari 2028. Fram till dess är gatan öppen endast för lätt trafik. Vi beklagar de olägenheter som arrangemangen orsakar!
Tillfälliga farthinder kommer inom kort att monteras på båda sidor om Alholmsgatans korsning, på Skolgatan och Strengbergsgatan, för att förbättra säkerheten för den lätta trafiken.