Stadsfullmäktige 2021–2025

Stadsfullmäktige, som är det högsta beslutande organet i Jakobstad, har 43 ledamöter som utses genom kommunalval vart fjärde år. Stadsfullmäktige, som bl.a. väljer stadsstyrelse, nämnder och  direktioner, ansvarar för kommunens verksamhet och ekonomi.

Stadsfullmäktige sammanträder i Rådhuset, Salutorget 1, en gång per månad. Sammanträdena är öppna för allmänheten.

Föredragningslistorna och protokollen finns på stadens webbplats.

Stadsfullmäktiges presidium

Annica Haldin

Annica Haldin

Stadsfullmäktiges ordförande

Svenska Folkpartiet

annica.haldin@gmail.com

040 772 0477

Peter Boström

Peter Boström

Stadsfullmäktigets I viceordförande

Svenska Folkpartiet

peter.bostrom@datic.fi

044 550 9902

Kari Koskela

Kari Koskela

Stadsfullmäktiges II viceordförande

Finlands Socialdemokratiska Parti

kari.koskela@ppa.inet.fi

040 066 9764

Kurt Hellstrand

Kurt Hellstrand

Stadsfullmäktiges III viceordförande

Kristdemokraterna i Finland

kurt.hellstrand@jakobstad.fi

045 276 0420


Svenska Folkpartiet

Pontus Blomqvist

Pontus Blomqvist

Svenska Folkpartiet

pontusb@outlook.com

050 554 6011

Peter Boström

Peter Boström

Stadsfullmäktigets I viceordförande

Svenska Folkpartiet

peter.bostrom@datic.fi

044 550 9902

Brita Brännbacka-Brunell

Brita Brännbacka-Brunell

Svenska Folkpartiet

britabrannbackabrunell@gmail.com

050 561 6214

Nina Brännkärr-Friberg

Nina Brännkärr-Friberg

Svenska Folkpartiet

nina@projectliv.fi

040 586 0104

Viktor Ekman

Viktor Ekman

Svenska Folkpartiet

viktor.ekman@aliceco-consulting.com

045 874 2012

Conny Englund

Conny Englund

Svenska Folkpartiet

050 548 6208

Hizzatul Alam Hemal

Hizzatul Alam Hemal

Svenska Folkpartiet

hemalalam60@gmail.com

041 497 1534

Anna-Maja Henriksson

Anna-Maja Henriksson

Svenska Folkpartiet

anna-maja.henriksson@riksdagen.fi

050 512 2377

Annica Haldin

Annica Haldin

Stadsfullmäktiges ordförande

Svenska Folkpartiet

annica.haldin@gmail.com

040 772 0477

Kenneth Holmgård

Kenneth Holmgård

Svenska Folkpartiet

kenneth.holmgard@icloud.com

044 768 1560

Ida-Marie Jungell

Ida-Marie Jungell

Svenska Folkpartiet

i.jungell@hotmail.com

050 364 7929

Marika Kjellman

Marika Kjellman

Svenska Folkpartiet

marika.kjellman@gmail.com

044 239 9165

Antti Koivukangas

Antti Koivukangas

Svenska Folkpartiet

anttimikaelkoivukangas@gmail.com

040 869 1293

Henrik Lillqvist

Henrik Lillqvist

Svenska Folkpartiet

hlillqvist@gmail.com

050 597 1315

Heidi Matinlassi

Heidi Matinlassi

Svenska Folkpartiet

heidi.matinlassi@concordia.jakobstad.fi

044 089 6102

Kaj Nyman

Kaj Nyman

Svenska Folkpartiet

kaj.nyman00@gmail.com

040 175 4558

Anders Sandlin

Anders Sandlin

Svenska Folkpartiet

anders.sandlin@visitjugend.fi

044 720 6512

Owe Sjölund

Owe Sjölund

Stadsstyrelsens ordförare

Svenska Folkpartiet

owe@sjolund.fi

040 066 6202

Christer Tonberg

Christer Tonberg

Tekniska nämndens ordförande

Svenska Folkpartiet

christer.tonberg@multi.fi

044 585 1399

Kim Yli-Pelkola

Kim Yli-Pelkola

Svenska Folkpartiet

kim.yli-pelkola@ovph.fi

050 559 7794


Finlands Socialdemokratiska parti

Lars Björklund

Lars Björklund

Stadsstyrelsens I viceordförande

Finlands Socialdemokratiska Parti

lars.bjorklund@multi.fi

050 505 1290

Ulla Hellén

Ulla Hellén

Finlands Socialdemokratiska Parti

ulla.hellen@gmail.com

050 309 1206

Simon Holmstedt

Simon Holmstedt

Finlands Socialdemokratiska Parti

simon.holmstedt@multi.fi

050 589 2532

Kenneth Huumarsalo

Kenneth Huumarsalo

Specialungdomsledare, Tukipolku-handledare

Finlands Socialdemokratiska Parti, Ungdomsbyrån

kenneth.huumarsalo@jeppis.fi

050 086 8155

Kari Koskela

Kari Koskela

Stadsfullmäktiges II viceordförande

Finlands Socialdemokratiska Parti

kari.koskela@ppa.inet.fi

040 066 9764

Jaakko Koskela

Jaakko Koskela

Finlands Socialdemokratiska Parti

jaskak18@hotmail.com

040 821 2951

Mervi Rantala

Mervi Rantala

Finlands Socialdemokratiska Parti

mervi.rantala23@gmail.com

050 567 0566

Vesa Suvanto

Vesa Suvanto

Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue

vesa.suvanto@gmail.com

050 591 3994


Vänsterförbundet

Sauli Isokoski

Sauli Isokoski

Stadsstyrelsens II viceordförande

Vänsterförbundet

sauli74@hotmail.com

040 505 8224

Vuokko Piippolainen

Vuokko Piippolainen

Vänsterförbundet

vpiippolainen@gmail.com

040 661 2266

Lisen Sundqvist

Lisen Sundqvist

Vänsterförbundet

lisen.sundqvist@gmail.com

050 547 8928


Kristdemokraterna i Finland

Kurt Hellstrand

Kurt Hellstrand

Stadsfullmäktiges III viceordförande

Kristdemokraterna i Finland

kurt.hellstrand@jakobstad.fi

045 276 0420

Patrik Hellström

Patrik Hellström

Kristdemokraterna i Finland

patrik.hellstrom@gmail.com

050 524 7242

Rami Lehtola

Rami Lehtola

Kristdemokraterna i Finland

rami.lehtola@snellman.fi

040 680 9274

Mikael Snellman

Mikael Snellman

Kristdemokraterna i Finland

mikael.snellman@snellman.fi

044 796 6266


Pro Jakobstad

Marita Salmu

Marita Salmu

Pro Jakobstad

marita.salmu@gmail.com

050 308 7046

Helinä Sipinen

Helinä Sipinen

Pro Jakobstad

helina.sipinen@fimnet.fi

050 309 4095


Sannfinländarna

Raine Ahopelto

Raine Ahopelto

Sannfinländarna

raipe76@gmail.com

045 124 6460

Sami Laurila

Sami Laurila

Sannfinländarna

Samilaurila1969@gmail.com

050 583 3307


De gröna i Jakobstad

Anders Kronholm

Anders Kronholm

De gröna i Jakobstad

kronholm.anders@multi.fi

040 026 3025

Anni Teerikangas

Anni Teerikangas

De gröna i Jakobstad

anni.teerikangas@gmail.com

050 373 6226


Centern i Finland

Sami Koskinen

Sami Koskinen

Centern i Finland

sami.koskinen@multi.fi

040 547 0788


Samlingspartiet

Ilmari Heinonen

Ilmari Heinonen

Samlingspartiet

ilmahein@multi.fi

041 757 7903